![]() |
Оперативна програма "Регионално развитие" 2014-2020 г.
ТЕКУЩО СЪСТОЯНИЕ НА ПРОГРАМИРАНЕТО ПО ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА ЗА РЕГИОНАЛНО РАЗВИТИЕ ЗА ПЕРИОДА 2014 - 2020 г.
През следващия програмен период се планира ОП „Регионално развитие” да включва следните приоритетни оси:
1. Приоритетна ос 1 „Устойчиво и интегрирано градско развитие"
Това е компонента от ОПРР, който приоритетно ще финансира устойчивото и интегрирано градско развитие чрез фокусиране в допустимите градове и в рамките на зоните на въздействие на съответните Интегрирани планове за градско възстановяване и развитие.
Ще бъдат определени лимити за всяко едно ниво от градове (от 1 до 4), като по този начин градовете няма да се конкурират помежду си, а ще могат да планират проектите и ресурсите си.
В рамките на ИПГВР ще се финансира:
- Общинска културна, образователна, здравна и социална инфраструктура, която е изведена като списък от проекти от съответната община;
- Енергийна ефективност в жилищни сгради ще се финансира в рамките на социалните зони за въздействие;
- Енергийна ефективност в обществени административни сгради ще се финансира в рамките на зоните за въздействие с публични функции (централна градска част);
- Инвестициите в Интегриран градски транспорт ще бъдат съобразени с нуждите индентифицирани в ИПГВР, но ще включват дейности на цялата градска територия, с оглед постигането интегриран продукт и изпълнение на цялостни проекти за интегриран градски транспорт;
- Основавайки се на опита от настоящия програмен период, с финансов инженеринг частично или изцяло ще се финансират инвестиции в спортна инфраструктура, енергийна ефективност в жилищни сгради, здравна и културна инфраструктура, както и зоните с потенциал за икономическо развитие.
2. Приоритетна ос 2 „Държавна образователна инфраструктура”
Тази приоритетна ос е насочена към подобряване на образователната инфраструктура от регионално значение. Приоритетната ос ще подкрепи идентифицираните в Националната програма за развитие България 2020 регионални измерения на сектор образование, както и мерките, предвидени в Националната програма за реформи.
3. Приоритетна ос 3: „Държавна здравна и социална инфраструктура”
Тази приоритетна ос е насочена към подобряване на здравната и социална инфраструктура от регионално значение. Приоритетната ос ще подкрепи идентифицираните в Националната програма за развитие България 2020 регионални измерения на сектори социална политика и здравеопазване, както и мерките, предвидени в Националната програма за реформи.
4. Приоритетна ос 4: „Регионален туризъм”
Четвъртата приоритетна ос е насочена към развитие на регионалния туризъм, чрез опазване, популяризиране и развитие на културното и природното наследство. Концепцията е да бъдат финансирани ограничен брой, предварително определени културни и природни атракции от национално и световно значение и религиозни обекти, разположени на цялата територия на страната, като не зависят от разграничението градски-селски територии; Списъкът може да се допълва с новооткрити, но значими паметници на културата.
Туристическата инфраструктура също ще бъде подкрепена с инструменти за финансов инженеринг.
5. Приоритетна ос 5: „Регионална пътна инфраструктура"
Пета приоритетна ос е насочена към подобряване на свързаността и достъпността на мрежата от градове и обектите на културното и природно наследство с TEN-T мрежата.
Концепцията е да бъдат финансирани определен брой пътни отсечки от национално и регионално значение осъществяващи връзка с TEN-T мрежата, предварително определени на базата на разработена методология за приоритизиране им от Агенция „Пътна инфраструктура”.
6. Приоритетна ос 6: „Превенция на риска”
Приоритетна ос 6 е насочена към повишаване качеството на живот и съответните екологични условия, чрез предотвратяване на рискове от наводнения и свлачища.
7. Приоритетна ос 7: „Техническа помощ”
Седма приоритетна ос е насочена към укрепване и повишаване на институционалния капацитет на управляващия орган и бенефициентите по оперативната програма.
България 2020: Цели и приоритети
Национална програма за развитие на Република България: България 2020: Цели и приоритети
Визия
Към 2020 г. България e държава с конкурентоспособна икономика, осигуряваща условия за пълноценна социална, творческа и професионална реализация на личността чрез интелигентен, устойчив, приобщаващ и териториално балансиран икономически растеж.
Текущо състояние на програмирането по ОПРР 2014 - 2020 г.
През следващия програмен период се планира ОП „Регионално развитие” да включва следните приоритетни оси:
1. Проритетна ос 1 "Устойчиво и интегрирано градско развитие
Това е компонента от ОПРР, който приоритетно ще финансира устойчивото и интегрирано градско развитие чрез фокусиране в допустимите градове и в рамките на зоните на въздействие на съответните Интегрирани планове за градско възстановяване и развитие.
Анкетно проучване 


Анкетно проучване сред бизнеса 


Новини за ИПГВР - Гоце Делчев
- На 31.07.2013 г., ИПГВР на гр. Гоце Делчев беше внесен в Министерство на регионално развитие за оценка от УО на ОПРР.
- На 17.06.2013 г., в сградата на Общинска администрация Гоце Делчев се проведе обществено обсъждане на стратегическата рамка на ИПГВР Гоце Делчев и на проектите, включени в интегрирания план на града.
- На 17.06.2013 г., понеделник от 11 ч. в зала на Общински съвет в сградата на Общинска администрация Гоце Делчев ще се проведе обществено обсъждане на стратегическата рамка на ИПГВР Гоце Делчев и на проектите, включени в интегрирания план на града.
- 08.04.2013г. УО на ОПРР (МРРБ)одобри обхвата на зоните за въздействие от Интегрирания план за градско възстановяване и развитие на град Гоце Делчев.
- архив на всички новини
Актуални събития за ИПГВР Гоце Делчев
Няма предстоящи събития
